Hayvan Sakinleştirici İçeren Opioid İçme Tehlikesindeki Bebekler


kaydeden Alan Mozes

HealthDay Muhabiri

28 Aralık 2022 Çarşamba (HealthDay News) — Uzmanlar uyarıyor, yeni yürümeye başlayan bir çocuk veya küçük bir bebek yanlışlıkla reçeteli bir opioid ilacı aldığında ani sonuçlar ölümcül olabilir.

Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde endişe verici yeni bir dinamik daha ortaya çıkıyor. ders çalışma ortaya koyuyor: özellikle ölümcül bir kombinasyondan kaynaklanan pediatrik zehirlenmeler – fentanil olarak bilinen güçlü bir sentetik opioid ve ksilazin adı verilen güçlü bir veteriner sakinleştirici.

Wilmington, Del.

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde fentanil, hem nefes almayı hem de kalp atış hızını hızla yavaşlatırken aynı zamanda değişen bir zihinsel durumu tetikler.

Yeni çalışma yazarları, aşırı doz ölümleri dünyasında bu riskin giderek yaygınlaştığına dikkat çekti. 2010 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki aşırı doz ölümlerinin %14’ünü tek başına fentanil maruziyeti oluştururken, bu rakam 2017’de neredeyse %60’a yükseldi.

İyi haber: Deutsch, fentanil zehirlenmesi olan çocuklara veya yetişkinlere opioid aşırı doz tersine çevirme ilacı nalokson’a hızlı erişim sağlandığında, potansiyel olarak ölümcül bir kardiyorespiratuar arresti önlemenin genellikle mümkün olduğunu söyledi.

Kötü haber: Xylazine bir opioid değildir ve etkilerini tersine çevirecek bilinen bir panzehir veya ilaç yoktur, dedi.

Ksilazin, büyük hayvanları (sığır ve atlar gibi) tedavi etmek için kullanıldığında önemli ölçüde ağrı kesici ve kas gevşemesi sağlayabilirken, ksilazin-opioid kombinasyonlarına maruz kalan bir yetişkin veya çocuk ciddi solunum ve merkezi sinir sistemi depresyonu ve kardiyovasküler etkiler yaşayabilir. Deutsch, nalokson’a yanıt vermediğini belirtti.

Deutsch ve Nemours meslektaşı ve ortak yazar Dr. Allan De Jong, ksilazin-opioid kombinasyonunun sokakta genellikle “anastesia de caballo” (at sakinleştirici), “tranq” veya “uyku kesici” olarak satıldığını belirtti.

Kombo, risklere rağmen uzun süreli ve coşkulu bir zirve arayan eğlence amaçlı uyuşturucu kullanıcıları tarafından giderek daha fazla rağbet görüyor.

Deutsch ve De Jong tarafından alıntılanan, 38 eyalet ve Washington, DC’deki ölümcül aşırı doz uyuşturucu veri tabanı, bu arayışın ilgi gördüğünü gösteriyor.

2019’dan bu yana, 1962’den beri var olan, ancak insan kullanımı için hiçbir zaman onaylanmayan bir uyuşturucu olan ksilazin ile bağlanmış opioidleri içeren yetişkinlerde aşırı doz ölümleri artıyor.

Çalışma yazarları, bebekler ve küçük çocuklar arasındaki opioid-ksilazin zehirlenmesinin tamamen başka bir konu olduğunu vurguladı.

Tanım olarak, bu tür çocuklar, ölümcül komboyu eve getiren yetişkin bakıcıların dikkatsizliği veya kötü seçimleri nedeniyle zehirlenen farkında olmadan kurbanlardır.

Yeni çalışmada alıntılanan son üç vaka, bu noktayı korkunç ayrıntılarla vurgulamaktadır.

Bunlardan biri, muhtemelen bir hafta önce benzer bir maruziyetten neredeyse ölen annesi aracılığıyla, ölümcül ilaç eşleşmesine maruz kaldıktan sonra araba koltuğunda gevşeyip maviye döndükten sonra kalp krizi geçiren 15 aylık bir erkek çocuğu içeriyordu.

Bir diğeri, ebeveyn zulasına maruz kaldıktan sonra bayılan 7 aylık bir erkek çocuğu içeriyordu.

Üçüncüsü, muhtemelen ebeveynlerin maruz kalması nedeniyle bir araba koltuğuna bağlıyken kalp krizi geçiren 19 aylık bir erkek çocuğu içeriyordu.

Bir yandan, Deutsch, “bebekler ve yeni yürümeye başlayan çocuklar, gelişimsel merakları ve el-ağız davranışlarına dayalı olarak kazara, keşif amaçlı yutmalara ve maruziyetlere eğilimlidir”, dedi, bu da ebeveyn kaynağına hazır yakınlık sayesinde kolaylaştırıldı. Pediatrik fentanil-ksilazin doz aşımlarının çoğunun kazara olduğunu da sözlerine ekledi.

Ancak, bakıcıların “davranışları değiştirmek” için ilaç kombinasyonunu bir bebeğe veya çocuğa isteyerek uyguladıkları durumlar da vardır.

Çalışmada belirtilen üç vakanın hepsinde, çocuklar acil servis tedavisinden sonra hayatta kaldı. Deutsch, “(Ama) bazı bebekler ksilazin maruziyetinden öldü” dedi.

Peki ne yapılabilir?

Danielle Orsagh-Yentis, “Aileler ve bakıcılar, çocuklara zarar verebilecek ilaçların ve diğer nesnelerin yüksek yerlerde, tercihen kilitli dolaplarda tutulmasını her zaman sağlamalıdır” dedi. Yeni çalışma bulgularını gözden geçiren Nashville, Tenn.’deki Vanderbilt Üniversitesi’nde pediatri bölümünde yardımcı doçenttir.

Birisi çocuğunun böyle bir madde yutmuş olabileceğine inanıyorsa, derhal zehir merkeziyle iletişime geçmelidir” diye ekledi.

Deutsch, bakıcıların opioid/sakinleştiriciyi çocukların erişiminden uzak tutmak için adımlar atması gerektiği konusunda hemfikirdi.

Daha geniş bir perspektiften bakıldığında, Deutsch, bilinen bir madde bağımlılığı bozukluğu olan yetişkinlerin tedavi programlarına yönlendirilmelerini ve bağımlılıklarını yönetmeleri için yardım almalarını sağlayarak pediatrik zehirlenme riskinin azaltılabileceğini öne sürdü.

Bulgular 23 Aralık’ta dergide çevrimiçi yayınlandı pediatri.

Daha fazla bilgi

ABD Madde Bağımlılığı ve Akıl Sağlığı Hizmetleri İdaresi’nde (SAMHSA), ebeveynlerin uyuşturucu kötüye kullanımı ve çocuklar için oluşturduğu risk hakkında daha fazla bilgi var.

KAYNAKLAR: Stephanie Anne Deutsch, MD, MS, FAAP, tıbbi direktör, Nemours CARE Programı, Nemours Çocuk Sağlığı, Wilmington, Del.; Danielle Orsagh-Yentis, MD, yardımcı doçent, pediatri, pediatrik gastroenteroloji, hepatoloji ve beslenme, Vanderbilt Üniversitesi, Nashville, Tenn.; pediatri23 Aralık 2022, çevrimiçi

Yorum yapın